IDEXX zpřístupňuje veterinárním lékařům test na virus COVID-19 pro domácí zvířata

Reakce na přibývající klinické důkazy, vzácné, ale skutečné případy a žádosti veterinárních lékařů z celého světa

WESTBROOK, Maine, USA, 20. 4. 2020 –Společnost IDEXX Laboratories, Inc. (NASDAQ: IDXX), přední dodavatel řešení v oblasti veterinární diagnostiky a softwaru, dnes oznámila, že uvádí na trh test IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR™ pro domácí zvířata. Činí tak v reakci na poptávku zákazníků a rostoucí počet důkazů o tom, že i domácí zvířata žijící s lidmi s onemocněním COVID-19 mohou být ve vzácných případech nakažena virem SARS-CoV-2. Test bude tento týden dán k dispozici veterinárním lékařům v Severní Americe a v dalších týdnech bude postupně uvolňován i na dalších kontinentech – ve spolupráci s IDEXX Reference Laboratories, naší celosvětovou sítí více než 80 referenčních laboratoří.

„Pozorně sledujeme rychlý vývoj celosvětové krize v oblasti zdravotní péče, zejména dopady na domácí zvířata,“ řekl Jay Mazelsky, prezident a generální ředitel IDEXX Laboratories. „Důkazy o tom, že by psi či kočky přenášeli tuto nemoc na člověka, zatím chybí, zjišťujeme však, že domácí zvířata – zejména kočky a fretky – mohou být ve vzácných případech infekcí ohrožena, a proto jsme došli k závěru, že bude vhodné tento test veřejnosti nabídnout. O možnost tohoto veterinárního testování stojí také naši zákazníci z celého světa.“

IDEXX v souladu s názorem zdravotnických expertů doporučuje veterinářům test IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR™ objednávat pouze po konzultaci se zdravotnickými orgány (například Státní veterinární správou) a v případě, že jsou splněna tři konkrétní kritéria:

  • dané zvíře žije v domácnosti s člověkem, který má COVID-19 nebo pozitivní test na příslušný virus,
  • veterinář již u zvířete provedl testy na běžnější typy nákazy a vyloučil je,
  • zvíře (zejména kočka nebo fretka) vykazuje klinické známky nemoci COVID-19.

IDEXX neočekává, že tyto veterinární testy budou mít nějaký vliv na testování COVID-19 u lidí nebo na dostupnost humánních testů.

Naše poznatky o onemocnění COVID-19 a jeho dopadech na zdraví zvířat a lidí se rychle rozšiřují. Přední zdravotnické orgány a veterináři společnosti IDEXX se shodují, že se virus SARS-CoV-2 přináší primárně mezi lidmi, a doporučují netestovat asymptomatická domácí zvířata. Od poloviny února otestovaly referenční laboratoře IDEXX na virus způsobující COVID-19 více než 5 000 vzorků ze 17 zemí. Jednalo se o vzorky od koček, psů a koní s respiračními potížemi. Žádné z těchto testů doposud nebyly pozitivní. Z toho se zdá, že k nákaze psů a koček v domácnosti s infikovanými lidmi až na vzácné a izolované případy nedochází. Podrobnější informace naleznete v diagnostických informacích o koronaviru od společnosti IDEXX.

Zkušeností společnosti IDEXX ve vývoji a výrobě veterinárních testů PCR navíc využívá její dceřiná firma OPTI Medical Systems, která vyvíjí PCR soupravu k testování na COVID-19 lidí. Souprava PCR vyvinutá speciálně pro humánní testy prošla validací ze strany OPTI Medical a bude v omezeném měřítku distribuována primárně stávajícím zákazníkům, kteří se zabývají i testováním COVID-19 u lidí. Uvedený projekt je dosud v rané fázi vývoje.

Informace o využití testů IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR u domácích zvířat najdete na adrese idexx.com/covid19-pet-test.

O společnosti IDEXX Laboratories

Společnost IDEXX Laboratories, Inc. je na seznamu S&P 500® a je lídrem v inovacích veterinární péče. Veterinářům z celého světa nabízí širokou škálu diagnostických a informačních produktů a služeb. Její produkty usnadňují veterinářům poskytování vyspělé zdravotnické péče, zvyšují efektivitu jejich ambulancí a přispívají k ekonomice jejich provozu. IDEXX je také světovou jedničkou v informacích a diagnostických testech pro hospodářská zvířata a drůbež a v testech kvality a bezpečnosti vody a mléka, jakož i ve vybavení pro rychlou klinickou diagnostiku v humánní medicíně. Společnost sídlí v USA (Maine), zaměstnává více než 9 000 lidí a nabízí své produkty zákazníkům ve více než 175 zemích. Více o ní najdete na adrese www.idexx.com.

Upozornění ohledně výhledových prohlášení

Tato tisková zpráva obsahuje nebo může obsahovat výhledová prohlášení ve smyslu amerického zákona Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995. Výhledová prohlášení lze poznat podle výrazů jako „očekává“, „může“, „předvídá“, „zamýšlí“, „bude“, „plány“, „věří“, „odhady“, „měl by“, „projekt“ apod. Cílem těchto prohlášení je představit naše aktuální očekávání nebo prognózu budoucích událostí, jsou však učiněna na základě aktuálních odhadů, projekcí, přesvědčení a předpokladů, a není proto zaručeno, že se dané prohlášení naplní. Skutečnost se může od prognóz ve výhledových prohlášení podstatně lišit – i proto, že lze k prognóze využít i řadu jiných předpokladů. To, zda se některá z těchto prohlášení skutečně naplní, je ovlivněno různými riziky, nejistotou, předpoklady a dalšími důležitými faktory. Doporučujeme čtenářům, aby se na výhledová prohlášení příliš nespoléhali, protože skutečná situace může být nakonec úplně jiná. Diskuzi o některých z těchto rizik a nejistých faktorů lze najít ve zprávách, které IDEXX v souladu se zákonem USA o cenných papírech předkládá. Společnost IDEXX není povinna jakákoli výhledová prohlášení aktualizovat nebo revidovat v důsledku nových poznatků, budoucích událostí nebo jinak a výslovně takový závazek odmítá. Čtenářům se doporučuje prostudovat si zprávy společnosti podané americké Komisi pro cenné papíry a burzy (jsou k dispozici v databázi EDGAR na adrese sec.gov a na webových stránkách společnosti – idexx.com).


Kontakt

Spolupráce s médii
MSL Group
1-781-684-0770
Email

Vztahy s investory
IDEXX Laboratories
John Ravis
1-207-556-8155
john-ravis@idexx.com