Referenční laboratoře IDEXX
 

Laboratory technician with mask on preparing microbiology samples with pipette

Test IDEXX SARS-CoV-2
(COVID-19) RealPCR

Pro vzácné případy a po konzultaci se Státní veterinární správou

Díky tomuto testu mohou veterináři uklidnit obavy majitele domácího zvířete nebo – pokud je test pozitivní – včas zasáhnout a zajistit maximální zdravotní péči. Pozor, používá se pouze ve vzácných případech, které splňují tato tři kritéria:

 • Dané zvíře žije v domácnosti s člověkem, který má COVID-19 nebo pozitivní test na koronavirus SARS-CoV-2;
 • U zvířete už veterinář provedl testy na běžnější typy nákazy a vyloučil je;
 • Zvíře (zejména kočka nebo fretka) vykazuje klinické příznaky nemoci COVID-19.
   

Jak objednat

Pro vzácné případy, kdy je třeba potvrdit nebo vyloučit infekci COVID-19 u domácích zvířat 

Přední zdravotnické organizace a veterináři společnosti IDEXX se shodují, že se virus SARS-CoV-2 přenáší primárně mezi lidmi, a doporučují netestovat asymptomatická domácí zvířata. U symptomatických zvířat je pravděpodobnějším důvodem onemocnění běžná respirační infekce, nikoli COVID-19.14

V současné době nemáme žádné důkazy o podílu psů nebo koček na přenosu této nemoci na člověka, čím dále více klinických důkazů však naznačuje, že náchylnost všech zvířecích druhů nemusí být stejná. Nedávno recenzovaná publikace uvádí, že vůči klinické infekci mohou být náchylnější kočky a fretky, zatímco psi se zdají být obecně odolnější.8-11

Kdy testovat

Přední zdravotnické organizace a veterináři společnosti IDEXX se shodují, že se virus SARS-CoV-2 přenáší primárně mezi lidmi, a doporučují netestovat asymptomatická domácí zvířata. U symptomatických zvířat je pravděpodobnější, že důvodem onemocnění je respirační infekce běžnější než COVID-19.14

IDEXX v souladu s názorem lékařských expertů doporučuje veterinářům test IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR™ objednávat pouze tehdy, pokud to doporučí státní orgány (například Státní veterinární správa) a jsou splněna tři konkrétní kritéria:

 • Dané zvíře žije v domácnosti s člověkem, který má COVID-19 nebo pozitivní test na koronavirus SARS-CoV-2;
 • U zvířete už veterinář provedl testy na běžnější typy nákazy a vyloučil je;
 • Zvíře (zejména kočka nebo fretka) vykazuje klinické příznaky nemoci COVID-19.
   

Podrobnější informace naleznete v našich diagnostických informacích.

IDEXX plně podporuje doporučení Americké veterinární asociace (AVMA) uvedené na jejích internetových stránkách: „Pokud se u domácího zvířete po dlouhodobém a těsném kontaktu s osobou s potvrzenou nebo suspektní infekcí COVID-19 objeví významné onemocnění bez jiné vysvětlitelné příčiny, veterinární lékař by měl kontaktovat Státní veterinární správu nebo jiný kompetentní orgán a zjistit, zda je u zvířete potřeba provést test na COVID-19.“

Jak objednat

Pokyny pro zasílání vzorků na testy soupravou RealPCR IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19)

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vydaly následující pokyny:

„Klinické (nepropagované) vzorky z podezřelých nebo potvrzených případů COVID-19 jsou přiřazeny k UN 3373, Biologická látka, Kategorie B, pokud země původu, tranzitu nebo určení nevydaly národní doporučení, která je definují jinak.“

Přepravní materiál a pokyny k balení, které poskytujeme pro jakýkoli běžný vzorek, jsou v souladu s UN 3373. Dodržujte prosím tyto pokyny a v případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Nejste naším zákazníkem? Obraťte se na naše zástupce a požádejte o pomoc se založením účtu.

Názvy a kódy testů

Kód testu COVIDP

Test IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR

Kód testu COVIDPFU

Doplněk k testu IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) Follow up

Follow up test ke stávajícímu testu nebo panelu RealPCR

Prosím, vepište kód testu ručně do objednávkového formuláře.

 

Testy na častější příčiny onemocnění dýchacích cest, které je vhodné provést před testováním na SARs-CoV-2 (COVID-19)

 

Profil horní cesty dýchací koček ( RealPCR panel)

Chlamydia felis, kočičí kalicivirus FCV, kočičí herpesvirus 1 FHV-1 (kvantitativně), Mycoplasma felis, Bordetella bronchiseptica.

Kód testu - POAK

 

Panel respiračních onemocnění pes (Canine Respiratory Profile (RealPCR Panel)  

Canine Adenovirus Type 2, Canine Distemper Virus CDV (kvantitativně), Canine Herpesvirus CHV-1, Canine Parainfluenza Virus, Canine Influenza Virus, Canine Respiratory Coronavirus, Mycoplasma cynos, Bordetella bronchiseptica.

Kód testu - POAH

Pokyny k zasílání vzorků

Pokyny k odběru vzorků na testy SARS-CoV-2

Před testováním na SARS-CoV-2 u domácích zvířat doporučujeme si zjistit nejnovější pokyny k bezpečnému odběru vzorků u Státní veterinární správy nebo Komory veterinárních lékařů. Při odběru vzorků od domácího zvířete s podezřením na infekci SARS-CoV-2 doporučujeme používat osobní ochranné prostředky – rukavice, ústenku, plášť a ochranné brýle.

Vzorky je třeba zasílat po zjištění relevantních klinických příznaků a s jasným diagnostickým účelem.
 • Při respiračních potížích pacienta: hluboký faryngální výtěr (na tampónu by měl být viditelný organický materiál; při stěru nutno zatlačit na tkáň) a stěr ze spojivkového vaku (nejprve otřete oko dočista, pak proveďte stěr z vnitřní strany víčka). Pokud pacient spolupracuje, lze provést i výtěr z kaudální části nosní dutiny. Zasílejte suché tampony včetně plastové tyčinky, bez přepravních médií. Uchovávejte v chladu. 
 • Při zažívacích potížích pacienta: 3-5 g (minimum 1 g) čerstvých výkalů ve sterilní nádobce a hluboký faryngální výtěr (na tampónu by měl být viditelný organický materiál; při stěru nutno zatlačit na tkáň) a stěr ze spojivkového vaku (nejprve otřete oko dočista, pak proveďte stěr z vnitřní strany víčka). Zasílejte suché tampony včetně plastové tyčinky, bez přepravních médií. Uchovávejte v chladu.
 • Pacient bez zjevných klinických příznaků (např. při plošném testování): 3-5 g (minimum 1 g) čerstvých výkalů ve sterilní nádobce a hluboký faryngální výtěr (na tampónu by měl být viditelný organický materiál; při stěru nutno zatlačit na tkáň), stěr ze spojivkového vaku (nejprve otřete oko dočista, pak proveďte stěr z vnitřní strany víčka) a výtěr z kaudální části nosu.

Požadavky na vzorky

Hluboký faryngální výtěr (na tampónu by měl být viditelný organický materiál; při stěru nutno zatlačit na tkáň) a stěr ze spojivkového vaku (nejprve otřete oko dočista, pak proveďte stěr z vnitřní strany víčka). Zasílejte suché tampony včetně plastové tyčinky, bez přepravních médií. Uchovávejte v chladu. 

Další vzorky na testy IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR: pokud pacient spolupracuje, lze provést i výtěr z kaudální části nosní dutiny. Pokud má pacient zažívací potíže, zašlete také 3-5 g (minimálně 1 g) čerstvých výkalů ve sterilní zkumavce.

Povinnost hlášení

Jakým způsobem se hlásí pozitivní výsledky testu RealPCR IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19)?

COVID-19 je onemocnění podléhající nadnárodnímu hlášení. Pokud bude virus SARS-CoV-2 zjištěn, naši pracovníci poskytnou základní informace podle relevantních předpisů a požadavků státní zdravotní a veterinární správy. Povinnost hlásit pozitivní výsledek má i veterinární lékař, který vzorek zaslal – ten zajišťuje kriticky důležité klinické informace o pacientovi včetně anamnézy. Vzorky s pozitivním nálezem v testu IDEXX SARS-CoV-2 (COVID-19) RealPCR budou podle požadavků úřadů dále ověřeny v nezávislé certifikované laboratoři.

Podpora a zdroje informací

Doba zpracování:

Předběžné výsledky jsou za 2-3 dny; potvrzení pozitivních výsledků na SARS-CoV-2 PCR trvá o něco déle.

Zákaznická podpora

IDEXX usnadňuje život vaší veterinární praxe díky zákaznické a technické podpoře i lékařským konzultantům, mezi nimiž nechybí specialisté na veterinární diagnostiku a renomovaní experti odborných společností.

CZ: +420 239 018 034 
SK: 
+421 268 622 417

Artist rendering of DNA extraction using RealPCR

Co je PCR?

PCR (polymerázová řetězová reakce) je testovací metoda, která dokáže detekovat DNA nebo RNA patogenu ve vzorku pacienta. Tato vysoce citlivá a specifická metoda je schopná potvrdit aktuální přítomnost patogenu.

Její výsledky usnadňují včasné odhalení chorob u nemocných zvířat:
 • pozitivitu lze často zjistit dříve, než se objeví protilátky.

Obraťte se na zákaznickou podporu

Veřejné zdraví a další dotazy jiných zákazníků: Klikněte zde.

Literatura

 1. Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). www.cdc.gov/COVID19. Accessed April 16, 2020.
 2. World Health Organization. Coronavirus disease (COVID-19) outbreak. www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019. Accessed April 16, 2020.
 3. American Veterinary Medical Association. COVID-19: What veterinarians need to know. www.avma.org/coronavirus. Accessed April 16, 2020.
 4. World Small Animal Veterinary Association (WSAVA). The new coronavirus and companion animals—advice for WSAVA members. www.wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members. Accessed April 16, 2020.
 5. Ong SWX, Tan YK, Chia PY, et al. Air, surface environmental, and personal protective equipment contamination by serve acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) from a symptomatic patient [published online ahead of print March 4, 2020]. JAMA. 2020;e203227. doi:10.1001/jama.2020.3227
 6. van Doremalen N, Bushmaker Y, Morris DH, et al. Aerosol and surface stability of SARS-COV-2 as compared with SARS-CoV-1. N Engl J Med2020;382(16):1564–1567. doi:10.1056/NEJMc2004973
 7. Wan Y, Shang J, Graham R, Baric RS, Li F. Receptor recognition by the novel coronavirus from Wuhan: An analysis based on decade-long structural studies of SARS coronavirus. J Virol. 2020;94(7):e00127-20. doi:10.1128/JVI.00127-20
 8. Shi J, Wen Z, Zhong G, et al.  Susceptibility of ferrets, cats, dogs and other domesticated animals to SARS-coronavirus 2. Science. 2020;eabb7015. doi:10.1126/science.abb7015
 9. Kim Y, Kim SG, Kim SM, et al. Infection and rapid transmission of SARS-CoV-2 in ferrets [published online ahead of print April 5, 2020]. Cell Host Microbe. 2020;S1931-3128(20)30187-6. doi:10.1016/j.chom.2020.03.023
 10. Questions and answers on the 2019 coronavirus disease (COVID-19): Surveillance and events in animals. World Organisation for Animal Health (OIE) website. www.oie.int/en/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus. Updated April 9, 2020. Accessed April 16, 2020.
 11. USDA Cases of SARS-CoV-2 in Animals in the United States. USDA Animal and Plate Health Inspection Service website. https://www.aphis.usda.gov/aphis/dashboards/tableau/sars-dashboard.   Updated February 15, 2021. Accessed March 16, 2021.
 12. OIE Statement on COVID-19 and Mink. OIE World Organisation for Animal Health website. https://www.oie.int/en/for-the-media/press-releases/detail/article/oie-statement-on-covid-19-and-mink/. Accessed March 16, 2021.
 13. Low-level of infection with COVID-19 in pet dog [news release]. Hong Kong: Government of the Hong Kong Special Administrative Region; March 4, 2020. www.info.gov.hk/gia/general/202003/04/P2020030400658.htm. Accessed April 16, 2020.
 14. Journal of Small Animal Practice (2020), 1-7:  Frequency of respiratory pathogens and SARS-CoV-2 in canine and feline samples submitted for respiratory testing in early 2020. doi: 10.1111/jsap.13300.

 

Testování pomocí PCR je služba prováděná na základě smlouvy se společností Roche Molecular Systems, Inc.