Test IDEXX SDMA

Co se vám snaží naznačit jejich ledviny?


Naslouchejte jim důkladněji díky IDEXX SDMA

Dříve detekuje

onemocnění ledvin*

Chronické onemocnění ledvin 
Akutní poškození ledvin 
Pyelonefritida 
Obstrukce horních cest močových 
Ledvinové kameny 
Glomerulonefritida 
Vrozené onemocnění 

Reflektuje

další patologické procesy postihující ledviny*

Hypertyreóza 
Onemocnění přenášené vektory 
Systémová hypertenze 
Kardiorenální syndrom 
Obstrukce dolních cest močových 
Sepse 
Rakovina 

Dříve detekuje

onemocnění ledvin*

Chronické onemocnění ledvin 
Akutní poškození ledvin 
Pyelonefritida 
Obstrukce horních cest močových 
Ledvinové kameny 
Glomerulonefritida 
Vrozené onemocnění

Reflektuje

další patologické procesy
ostihující ledviny*

Hypertyreóza 
Onemocnění přenášené vektory 
Systémová hypertenze 
Kardiorenální syndrom 
Obstrukce dolních cest močových 
Sepse 
Rakovina 

SDMA je biomarker funkce ledvin, který vykazuje vysokou korelaci s glomerulární filtrační rychlostí (GFR)1–3

 • SDMA je citlivým ukazatelem funkce ledvin, který odhalí již 25% ztrátu funkce.1,2
 • SDMA je jako biomarker funkce ledvin spolehlivější než kreatinin, neboť jej neovlivňují běžné zavádějící faktory.*4,5
 • SDMA poukazuje na progresivní ztrátu funkce ledvin dříve a často se začne zvyšovat před všemi ostatními parametry.1-3
 • Zvýšená hladina SDMA může být také ukazatelem souběžného onemocnění, které může mít druhotný vliv na funkci ledvin. 6

Chcete-li si udělat důkladnější obrázek o stavu ledvin vašich pacientů, 
testujte nemocná i zdravá zvířata. A přidejte SDMA test ke každému biochemického panelu nebo k testům na kreatinin a močovinu. 

Testimoniály

Případ 1

V rámci diagnostiky mi SDMA velmi pomohlo, protože mi umožnilo odlišit ledvinové selhávání od zvýšení kreatininu způsobeného zpomalenou filtrací v ledvinách kvůli hypotyreóze. Kdybych neměla k dispozici SDMA, mohl být tento kocour chybně označen za kocoura s IRIS 3 ledvinovým selháváním. Po začátku terapie hypotyreózy se hladina jeho kreatininu opět snížila do normálu.

Případ 2

U stařičkého 15letého pejska bylo díky SDMA odhaleno IRIS 1 ledvinové selhávání. Protože se jednalo o hubené zvíře, byla hladina kreatininu při spodní hranici normálu, i když už měl problém s ledvinami. Po odhalení problému byl převeden na dietu Hills Kidney k/d Early Stage a po měsíci již došlo ke snížení hladiny SDMA. Majitelka byla s výsledkem spokojená, dokonce se jí zdálo, že zvíře ožilo.

MVDr. Martina Načeradská, Ph.D., MANZCVS

Ve veterinární klinice Vethope provádíme stanovení SDMA od jeho uvedení na trh v České republice společností Idexx jako součást rutinního preventivního vyšetření našich pacientů. SDMA nám pomáhá v diagnostice onemocnění ledvin ještě před rozvojem závažných příznaků azotémie. Jeho stanovení je obzvlášť nápomocné u pacientů se špatnou tělesnou kondicí a svalovou atrofií. SDMA, na rozdíl od donedávna dostupných biochemických parametrů, zajišťuje včasnou a adekvátní léčbu pro pacienty. Používáním tohoto testu jsme zaznamenali zvýšený výskyt neazotemických pacientů v 1. fázi CKD. Zároveň nám umožňuje i přesnější klasifikaci pacientů do jednotlivých kategorií CKD podle IRIS klasifikace. Můžeme pak doporučit adekvátní léčbu a provádět pravidelný monitoring vývoje onemocnění. Ve spolupráci s chovatelem tak dáváme zvířeti šanci na dosažení co nejlepší dlouhodobé kvality jeho života.

MVDr. Marek Galbinec 
MRCVS, hlavní veterinární lékař, Vethope – veterinární klinika.

Běžné případy, kdy je test SDMA nepostradatelný

Když je hladina SDMA zvýšená a ostatní výsledky jsou normální.

Při měření SDMA získáme důkladnější informace, než když měříme pouze kreatinin a močovinu.  Zaměřte se na zvýšenou hladinu SDMA, když jsou ostatní výsledky normální.


Při diagnostice hypertyreoidních pacientů

SDMA je při diagnóze CKD u koček s hypertyreózou úspěšnější, než když měříme pouze kreatinin a močovinu. Důvodem je fakt, že SDMA není ovlivněn změnami množství svalové hmoty.4,5 Chcete se o hypertyreóze u koček a testu IDEXX SDMA dozvědět více?


Při vyhodnocování funkce ledvin u koťat a štěňat

U štěňat byla horní hranice referenčního rozmezí testu IDEXX SDMA stanovena na mírně vyšší hodnotu (0–16 μg/dl), než je rozmezí pro dospělé psy (0–14 μg/dl). Studie referenčního rozmezí pro mláďata potvrdila, že referenční interval pro dospělé kočky ve výši 0–14 µg/dl je vhodný i pro koťata. 

Assess kidney function of puppies and kittens using SDMA

Důkladnější informace o stavu ledvin

Zajímá vás, proč je SDMA zásadní součástí každého biochemického panelu? 

Případová studie: Coco

Přidání testu Catalyst SDMA do biochemického panelu v rámci zdravotní prohlídky ve vyšším věku vedlo u Coco k časné diagnóze CKD a současně ke zjištění ledvinových kamenů. Díky tomu mohla být léčba zahájena mnohem dříve.

Přečtěte si případovou studii

Dvě možnosti, tytéž spolehlivé výsledky

Test Catalyst SDMA se provádí přímo na klinice s použitím biochemických analyzátorů Catalyst One a Catalyst Dx
Test IDEXX SDMA je dostupný jako součást každého biochemického panelu nebo je samostatně v referenčních laboratořích IDEXX

Poznámka: SDMA je symetrický dimetylarginin

*Tato IDEXX SDMA  medicínská tvrzení jsou podložena rozsáhlými vědeckými důkazy.

Literatura

 1. Nabity MB, Lees GE, Boggess M, et al. Symmetric dimethylarginine assay validation, stability, and evaluation as a marker for early detection of chronic kidney disease in dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(4):1036-1044.
 2. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in cats with chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2014;28(6):1676-1683.
 3. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Almes K, Jewell DE. Serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine in dogs with naturally occurring chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2016;30(3):794-802.
 4. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Yu S, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in healthy geriatric cats fed reduced protein foods enriched with fish oil, L-carnitine, and medium-chain triglycerides. Vet J. 2014;202(3):588–596.
 5. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Melendez LD, Jewell DE. Relationship between lean body mass and serum renal biomarkers in healthy dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(3):808-814.
 6. International Renal Interest Society. 2015 IRIS CKD Staging Guidelines. www.iris-kidney.com/guidelines. Přístup 9. května 2018.
 7. Údaje z evidence IDEXX Laboratories, Inc. Westbrook, Maine USA.