Test IDEXX SDMA

Proč je nezbytné testovat SDMA pokaždé, když testujete kreatinin a BUN.

SDMA vám dodá hlubší náhled díky třem klíčovým atributům

 • SDMA je biomarker funkce ledvin.
 • SDMA se zvyšuje brzy, při pouhé 25% ztrátě funkce ledvin.1–3
 • SDMA je specifický pro funkci ledvin a méně závisí na extrarenálních faktorech, jako je tělesná kondice, pokročilý věk a stav onemocnění.4,5

Read: How SDMA detects chronic kidney disease earlier

Testimoniály

Případ 1

V rámci diagnostiky mi SDMA velmi pomohlo, protože mi umožnilo odlišit ledvinové selhávání od zvýšení kreatininu způsobeného zpomalenou filtrací v ledvinách kvůli hypotyreóze. Kdybych neměla k dispozici SDMA, mohl být tento kocour chybně označen za kocoura s IRIS 3 ledvinovým selháváním. Po začátku terapie hypotyreózy se hladina jeho kreatininu opět snížila do normálu.

Případ 2

U stařičkého 15letého pejska bylo díky SDMA odhaleno IRIS 1 ledvinové selhávání. Protože se jednalo o hubené zvíře, byla hladina kreatininu při spodní hranici normálu, i když už měl problém s ledvinami. Po odhalení problému byl převeden na dietu Hills Kidney k/d Early Stage a po měsíci již došlo ke snížení hladiny SDMA. Majitelka byla s výsledkem spokojená, dokonce se jí zdálo, že zvíře ožilo.

MVDr. Martina Načeradská, Ph.D., MANZCVS

Ve veterinární klinice Vethope provádíme stanovení SDMA od jeho uvedení na trh v České republice společností Idexx jako součást rutinního preventivního vyšetření našich pacientů. SDMA nám pomáhá v diagnostice onemocnění ledvin ještě před rozvojem závažných příznaků azotémie. Jeho stanovení je obzvlášť nápomocné u pacientů se špatnou tělesnou kondicí a svalovou atrofií. SDMA, na rozdíl od donedávna dostupných biochemických parametrů, zajišťuje včasnou a adekvátní léčbu pro pacienty. Používáním tohoto testu jsme zaznamenali zvýšený výskyt neazotemických pacientů v 1. fázi CKD. Zároveň nám umožňuje i přesnější klasifikaci pacientů do jednotlivých kategorií CKD podle IRIS klasifikace. Můžeme pak doporučit adekvátní léčbu a provádět pravidelný monitoring vývoje onemocnění. Ve spolupráci s chovatelem tak dáváme zvířeti šanci na dosažení co nejlepší dlouhodobé kvality jeho života.

MVDr. Marek Galbinec 
MRCVS, hlavní veterinární lékař, Vethope – veterinární klinika.

Běžné případy, kdy je test SDMA nepostradatelný

Když je hladina SDMA zvýšená a ostatní výsledky jsou normální.
Test SDMA zjistil chronické onemocnění ledvin (CKD) u Bess, což umožnilo dřívější zahájení léčby.

Bess měla středně závažnou paradentózu a ostatní parametry vyšetření byly v mezích normálu. Zjistěte, proč je důležité věnovat pozornost zvýšené hladině SDMA, zatímco ostatní faktory vypadají normálně. 
Přečtěte si případovou studii.


Při diagnostice hypertyreoidních pacientů
Test SDMA pomohl zjistit CKD u hypertyreoidního kocoura Zekeho.

Test SDMA vede k diagnóze CKD u hypertyreoidních koček častěji než samotné testy na kreatinin a BUN, protože změna svalové hmoty nemá na SDMA vliv.4,5 Přečtěte si případovou studii nebo zjistěte více o hypertyreoidních kočkách a testu IDEXX SDMA.


Při vyhodnocování funkce ledvin u koťat a štěňat

Bylo zjištěno, že u štěňat je referenční rozmezí testu IDEXX SDMA o něco vyšší (0–16 μg/dl) než referenční interval u dospělých psů (0–14 μg/dl). Studie referenčního rozmezí u mláďat potvrdila, že referenční rozmezí dospělých koček 0–14 µg/dl je vhodné i pro koťata. 

Assess kidney function of puppies and kittens using SDMA

Hlubší vhled

Zjistěte více o tom, proč je test SDMA nepostradatelnou součástí každého biochemického panelu 

Posuňte a prohlédněte si náš software a zařízení.

Dvě možnosti, tytéž spolehlivé výsledky

Test Catalyst SDMA se provádí přímo na klinice s použitím biochemických analyzátorů Catalyst One a Catalyst Dx
Test IDEXX SDMA je dostupný jako součást každého biochemického panelu nebo je samostatně v referenčních laboratořích IDEXX

Poznámka: SDMA je symetrický dimetylarginin

Literatura

 1. Nabity MB, Lees GE, Boggess M, et al. Symmetric dimethylarginine assay validation, stability, and evaluation as a marker for early detection of chronic kidney disease in dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(4):1036-1044.
 2. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in cats with chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2014;28(6):1676-1683.
 3. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Almes K, Jewell DE. Serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine in dogs with naturally occurring chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2016;30(3):794-802.
 4. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Yu S, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in healthy geriatric cats fed reduced protein foods enriched with fish oil, L-carnitine, and medium-chain triglycerides. Vet J. 2014;202(3):588–596.
 5. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Melendez LD, Jewell DE. Relationship between lean body mass and serum renal biomarkers in healthy dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(3):808-814.
 6. International Renal Interest Society. 2015 IRIS CKD Staging Guidelines. www.iris-kidney.com/guidelines. Přístup 9. května 2018.
 7. Údaje z evidence IDEXX Laboratories, Inc. Westbrook, Maine USA.
 8. Lulich JP, Osborne CA, O'Brien TD, Polzin DJ. Feline renal failure: questions, answers, questions. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127-153.
 9. Brown SA. Renal dysfunction in small animals. The Merck Veterinary Manual website. www.merckvetmanual.com/urinary_system/noninfectious_diseases_of_the_urinary_system_in_small_animals/renal_dysfunction_in_small_animals. Aktualizace říjen 2013. Přístup 9. května 2018.