IDEXX SDMA

Případová studie SDMA: Mary Jane

SDMA pomáhá vyloučit onemocnění ledvin u velmi svalnatého psa se zvýšeným kreatininem

Podrobnější informace

Jméno: Mary Jane
Věk: 3 roky
Rasa: Leavittův buldok
Pohlaví: Samice

Důvod návštěvy
Mary Jane se právě přistěhovala do sousedství a přišla na kontrolu zdravotního stavu a vývoje onemocnění ledvin.

Anamnéza
Diagnózu onemocnění ledvin u Mary Jane určil její bývalý veterinář, když přišla ve věku 1 roku na ovariohysterektomii. V té době majitelům Mary Jane řekli, že pravděpodobně nebude dlouho žít, protože měla diagnózu v tak mladém věku. Majitelé nahlásili, že Mary Jane přes diagnózu onemocnění ledvin vypadala jako zdravý a šťastný pes, měla normální žízeň a močení bez pomočování nebo potřeby venčení v noci.

Majitelé slyšeli o novém testu onemocnění ledvin u psů a koček, od kterého si slibovali více informací, které by případně mohly Mary Jane pomoci. Pokládali Mary Jane za důležitého člena rodiny a byli smutní z toho, že její nemoc může zkrátit čas, který s nimi prožije.

Zdravotní vyšetření
Mary Jane byla bystrá, ostražitá a responzivní. Měla normální teplotu, puls a respirační frekvenci. Byla dobře zavodněná a měla dobře vyvinuté svaly. Majitel s sebou přinesl kopie laboratorních výsledků Mary Jane od jejího bývalého veterináře, aby bylo možné je porovnat s aktuálními laboratorními výsledky.

Diagnostický plán

Byl doporučen biochemický panel včetně testu IDEXX SDMA; úplná analýza moči; test SNAP 4Dx Plus a test na vajíčka v trusu a test na parazity.

Výsledky CBC u Mary Jane byly v mezích normálu a všechny výsledky jejího testu SNAP 4Dx Plus byly negativní.

Diagnostický přehled

Dosah nekompletního vyšetření pacienta v kontextu současných diagnostických možností:

  • Lepší informace nabízejí lepší výsledky u pacientů a umožňují vhodné diskuse s majiteli – inovace v diagnostice nám umožňují konkrétněji identifikovat stavy onemocnění, vyšetřovat základní příčiny i komplikace a plánovat léčbu i následnou podpůrnou péči.
  • Ačkoli SDMA* i kreatinin jsou nepřímo úměrné míře glomerulární filtrace (GFR), liší se co do spolehlivosti vyhodnocení funkce ledvin – u SDMA nebyl prokázán vliv léků, pokročilého věku, rasy nebo objemu svalové hmoty, který je možný u kreatininu.1,2

Diagnóza

Mary Jane měla normální funkci ledvin. Kreatinin není specifický pro funkci ledvin a byl pravděpodobně zvýšený kvůli svalové hmotě Mary Jane.

Pacientské zprávy

Předchozí laboratorní výsledky

Creatinine report screenshot for Mary Jane case study

Urinalysis reports screenshot for Mary Jane case study

Laboratorní výsledky z IDEXX VetConnect

IDEXX SDMA report screenshot for Mary Jane case study

Urinalysis reports screenshot for Mary Jane case study

Diskuse

Kreatinin je produkt odbourávání svalů, a proto stav svalů pacienta velmi ovlivňuje koncentraci kreatininu v krvi.

„SDMA je spolehlivější indikátor funkce ledvin než kreatinin“1,5

Případ Mary Jane je příkladem toho, jak se u zdravého domácího mazlíčka může vyskytovat hladina kreatininu přesahující referenční rozmezí, zatímco jiné běžně vyhodnocované parametry onemocnění ledvin (např. SDMA, specifická hmotnost moči) jsou v mezích normálu. SDMA se má vždy vyhodnocovat jako první spolu s kreatininem, aby bylo možno spolehlivěji vyhodnotit zdraví ledvin a odpověď na léčbu.

Proč na SDMA záleží

Posuňte a prohlédněte si náš software a zařízení.

Kliknutím na portréty zjistíte, jaký přínos měly kroky provedené na základě výsledků testu IDEXX SDMA pro Reese, Molly, Bess, Jimmy, Mary Jane, Scarlet a Zeke. .

*Symetrický dimetylarginin.

Literatura

  1. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Yu S, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in healthy geriatric cats fed reduced-protein foods enriched with fish oil, L-carnitine and medium-chain triglycerides. Vet J. 2014;202(3):588–596.
  2. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Melendez LD, Jewell DE. Relationship between lean body mass and serum renal biomarkers in healthy dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(3):808-814.
  3. Nabity MB, Lees GE, Boggess M, et al. Symmetric dimethylarginine assay validation, stability and evaluation as a marker for early detection of chronic kidney disease in dogs. J Vet Intern Med. 2015;29(4):1036-1044.
  4. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Jewell DE. Comparison of serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine as kidney function biomarkers in cats with chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2014;28(6):1676-1683.
  5. Hall JA, Yerramilli M, Obare E, Yerramilli M, Almes K, Jewell DE. Serum concentrations of symmetric dimethylarginine and creatinine in dogs with naturally occurring chronic kidney disease. J Vet Intern Med. 2016;30(3):794-802.